TPI PD Series 35" x 30 1/2" x 16" Packaged Duct Heater PD30241633 - 240V, 3 Phase, 30 kW
Item number  910pd30241633MFR number  PD30241633
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Provides an even, steady flow of warm air throughout the ductwork of your facility
  • Durable galvanized steel construction
  • 1/2" fiberglass insulation for efficient operation and reduced heat loss
  • Safety features regulate temperature to prevent overheating
  • 24" x 16" duct; 240V, 3 phase
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015594561
Other Products from this Line
TPI Corporation PD30241633 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
65 lb.
Length
35 Inches
Width
30 1/2 Inches
Height
16 Inches
Amps
72.3 Amps
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
30 Kilowatts
Color
Silver
Features
Made in America
Material
Galvanized Steel
Mounting Style
Duct
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Type
Duct Heaters
TPI Corporation PD30241633 Details
Provide heating in your industrial or commercial environment with this TPI PD Series 35" x 30 1/2" x 16" packaged duct heater PD30241633! This heater mounts to the ductwork in your establishment to provide an even, steady flow of warm air. It is constructed of durable galvanized steel for long-lasting use, and it has a 24" x 16" duct for installation. It features 1/2" of fiberglass insulation for efficient heat transfer and reduced heat loss. Plus, the compartment includes a hinged lid to cover and protect the internal components.
Providing 30 kW of power, this heater is an efficient choice for your facility. It is regulated with 3 step-down control transformers that reduce the voltage output to 24V. For optimal operation, this unit is also built with a definite purpose magnetic contactor to produce a strong magnetic field. This unit requires a 240V, 3 phase electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Length: 35"
Width: 30 1/2"
Height: 16"
Duct Dimensions:
Width: 24"
Height: 16"