Fostoria FES-1524-1A Heat Wave Portable Electric Salamander Heater - 240V, 1 Phase, 15 kW
Item number  910fes15241aMFR number  FES15241A
Customers Also Viewed
Boltic Portable Electric Salamander Heater - 480V, 3 Phase, 30kW
Add to Cart
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Fan-only feature provides operational versatility
  • Safety features include thermal cut-off switch and manual reset
  • 10" wheels for mobility
  • 40 to 100 degree Fahrenheit temperature range; 240V, 1 phase, cord sold separately; 15 kW
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400014133495
TPI Corporation FES15241A Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
68.5 lb.
Width
27 Inches
Depth
23 Inches
Height
39 Inches
Amps
63 Amps
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
15 Kilowatts
Heating Area
1,500 Feet
Max CFM
800 CFM
Mounting Style
Freestanding Portable
Temperature Range
40 - 100 Degrees F
Total BTU
51,195 BTU
Type
Heaters Salamander
Usage
Indoor
Wheel Size
10 Inches
TPI Corporation FES15241A Details
Maintain a comfortable workspace with the TPI FES-1524-1A Heat Wave portable electric salamander. This heater features a temperature range of 40 to 100 degree Fahrenheit, adjustable with a thermostat to accommodate most ambient environments. It achieves this range with up to 15 kW of power and 51,195 BTU, while also offering a fan-only setting to increase versatility in a variety of locations.
As your needs change throughout the day, project, or season, this Heat Wave unit is easy to move. Its (2) 10" diameter back wheels and long handle allow the user to tilt it back, raise it onto its wheels, and roll it to the necessary location. It requires a 240V, 1 phase electrical connection for operation. A cord is sold separately.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 23"
Height: 39"