Sealer Sales 52" x 26" x 12" 220V Shrink Tunnel ST-2612-52
Item number  637st261252MFR number  ST-2612-52
This Product is no longer available
Browse our full selection
See more products
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Live roller rod conveyor with chromed rollers for excellent shrink banding quality
  • Adjustable speed up to 75 FPM
  • Automatic cool down and shut off mechanism helps preserve heater
  • Can adjust temperature up to 400 degrees Fahrenheit
  • Requires 220V electrical connection
UPC Code:400015633574
Sealer Sales ST-2612-52 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
890 lb.
Tunnel Length
52 Inches
Tunnel Width
26 Inches
Tunnel Height
12 Inches
Voltage
220 Volts
Control Type
Adjustable
Conveyor Speed
75 Feet Per Minute
Features
Automatic Shutoff
Maximum Temperature
400 Degrees F
Power Type
Electric
Type
Shrink Wrap Machines
Sealer Sales ST-2612-52 Details
Ensure quality shrink wrapping of your products with this Sealer Sales 52" x 26" x 12" 220V shrink tunnel. Designed with versatility in mind, this shrink tunnel is suitable for various uses. From shrinking PVC bands over container tops to packaging consumer products, this machine is guaranteed to get the job done right. Featuring a live roller rod conveyor with chromed rollers, this unit provides shrink results of the utmost quality. For speed and efficiency, this machine is equipped with a 1HP blower motor. This fully re-circulating shrink tunnel boasts an adjustable air velocity control and an AC variable speed conveyor that allows users to adjust the speed up to 75 FPM. The sealed bearings on the drive and idler shafts help ensure durability for long-term use. This tunnel is exceptionally quiet, providing users with the silence they need to concentrate on their work. Plus, the anti-jam safety feature helps prevent accidents and keep users safe.
The automatic cool down and shut off mechanism and thermal overload protection help minimize costly replacements by preserving the heater and motors. The solid state digital temperature control apparatus and 15 KW heater bank allow users to heat the tunnel to 300 degrees Fahrenheit in less than 15 minutes while also allowing users to adjust the temperature up to 400 degrees Fahrenheit. Seamlessly stabilize the unit with the help of its included stand. Users can utilize the adjustable leveling pads to raise and lower the machine from 35" to 39 1/2". This unit requires a 220V electrical connection for operation, and comes with a 1-year warranty for your peace of mind. It can be paired with SS-1622 L-bar sealers for added convenience.
Tunnel Dimensions:
Length: 52"
Width: 26"
Height: 12"