Item number  710stws20060MFR number  STWS-200-60-AN
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ideal for harsh indoor and outdoor environments
  • Features a durable stainless steel burner enclosure and tube / reflector system
  • Resistant to moisture, corrosion, and airborne and liquid contaminants
  • Quiet, energy-efficient operation with 200,000 BTU of heating power
  • Unobstructive overhead mounting saves space
UPC Code:400016565195
Other Products from this Line
Schwank Ltd STWS-200-60-AN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
360.65 lb.
Width
723 Inches
Depth
20 1/2 Inches
Height
11 1/2 Inches
Amps
1.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
180 Watts
Color
Silver
Features
Corrosion-Resistant Made in America Moisture-Resistant
Gas Connection Size
1/2 Inches
Heating Element Type
Steel
Installation Type
Ceiling / Wall Mounted
Material
Aluminum Stainless Steel
Mounting Style
Ceiling Wall Mounted
Power Type
Electric Liquid Propane Natural Gas
Product Line
Schwank duraSchwank
Total BTU
200,000 BTU
Type
Heaters
Usage
Indoor Outdoor
Schwank Ltd STWS-200-60-AN Details
This tube heater features a unique clamshell cabinet design for easy maintenance. It comes with green, red, and amber indicator lights to easily identify the current status. This tube heater also includes a mounted ignitor, end caps, tube couplers, a turbulator, and a 4" diameter birdscreen air intake adapter. It comes complete with the flexible gas connector required for your natural gas connection, and it has a cord with a plug. It requires a 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60' 3"
Depth: 20 1/2"
Height: 11 1/2"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 1/2" Gas Connection
    1/2" Gas Connection
    This unit comes with a 1/2" gas connection to be installed by a professional.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Why are the dimensions in the title different from the actual dimensions in the description?
The dimensions given in the title represent an “industry standard” – a basic size that most manufacturers produce and that people in the industry use to easily identify a type of item. However, not all manufacturers produce their products the same way. For example, a title might say 12", but the item may actually be slightly larger or smaller. We include both measurements to help you find the product you’re looking for and so you also know how large the product actually is.