Quantum WRCPL-63-2460 24" x 60" x 69" Chrome Wire Medical Apparel Cart WRCPL-63-2460
Item number  784wrcpl6324MFR number  WRCPL-63-2460
for details
Due to a manufacturer's price increase, this price will increase by 5.00% on 06/01/26
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Horizontal bar holds up to 75 lb. of hung garments
  • Divided shelves promote organization and quick access
  • Outstanding 1200 lb. capacity
  • 4 swivel casters with 2 brakes and donut bumpers for seamless transportation
  • Great for use in healthcare and medical facilities
UPC Code:400015892834
Quantum Storage Systems WRCPL-63-2460 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
146 lb.
Length
60 Inches
Width
24 Inches
Height
69 Inches
Capacity
1,200 lb.
Caster Type
4 Swivel Thermoplastic Resin
Casters
With Casters
Finish
Chrome
Installation Type
Mobile
Material
Metal Wire
Number of Shelves
5 Shelves
Type
Garment Racks
Quantum Storage Systems WRCPL-63-2460 Details
This Quantum 24" x 60" x 69" chrome wire medical apparel cart has everything that you need to distribute and hold apparel safely! Featuring divided shelves, employees can organize the garments by size or use and quickly grab them from the organized compartments. It also includes a horizontal bar to accommodate hangers that can hold up to 75 lb. of evenly distributed weight. The wire construction provides aeration and prevents dust buildup, keeping your items in great, clean condition.
This cart has an outstanding 1200 lb. capacity, making any type of storage possible! It features 4 swivel casters for seamless transportation, even with heavy loads. Brakes are included on two of the casters, keeping the unit stationary and allowing it to be parked anywhere without the fear of it rolling away. It even includes 4 donut bumpers to keep walls and other items safe. Its durable, corrosion-resistant chrome construction keeps your business looking pristine under various conditions. It comes with (4) 63" posts, (2) 54" posts, (2) 24" x 60" wire shelves, (3) 24" x 36" wire shelves, (8) 24" dividers, (2) 61" rods and tabs, (1) 24" hang bar, (4) 5" swivel thermoplastic resin casters with 2 brakes, and (4) donut bumpers. This unit provides ample room and is perfect for use in the medical and healthcare industry.
Overall Dimensions:
Length: 60"
Width: 24"
Height: 69"