Quantum 34" x 60" Wall Mount Cantilever with 30 Yellow Divider Bins CAN-34-60BH-230YL
Item number  784cl60b230yMFR number  CAN-34-60BH-230YL
for details
Due to a manufacturer's price increase, this price will increase by 5.00% on 06/01/26
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 30 spacious divider bins allow for superior organization
  • Injection-molded polypropylene bins withstand daily wear and tear
  • Yellow color is great for color-coding items for quick access
  • Mounts to the wall for ultimate convenience
  • Great for organizing tools, bolts and fasteners, molds, parts, and paper documents
UPC Code:400015891790
Works With
Quantum Storage Systems CAN-34-60BH-230YL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
42 lb.
Length
60 Inches
Width
34 Inches
Bin Length
10 7/8 Inches
Bin Width
5 1/2 Inches
Bin Height
5 Inches
Bin Capacity
15 lb.
Color
Yellow
Installation Type
Wall Mounted
Material
Polypropylene
Number of Bins
30 Bins
Style
Solid
Type
Bin Rails
Quantum Storage Systems CAN-34-60BH-230YL Details
The Quantum 34" x 60" wall mount cantilever with 30 yellow divider bins CAN-34-60BH-230YL allows you to store your items expertly! This cantilever boasts 30 spacious bins that are compatible with dividers (sold separately), making any type of storage possible! The injection-molded polypropylene construction of the bins is durable, allowing them to withstand daily wear and tear. It is an ideal solution for organizing tools, bolts and fasteners, molds, parts, and paper documents in one compact space.
Bin Dimensions:
Length: 10 7/8"
Width: 5 1/2"
Height: 5"
Overall Dimensions:
Length: 60"
Width: 34"