Quantum 26" x 36" x 74" Chrome Partition Wall System with 11" Hanging Baskets WS70-SS36-7S
Item number  784ws70ss367sMFR number  WS70-SS36-7S
for details
Due to a manufacturer's price increase, this price will increase by 5.00% on 06/01/26
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Provides superior organization to your business
  • Basket mounts in three positions for tilting purposes
  • Chrome material is durable and corrosion-resistant
  • Wire construction provides aeration and prevents dust buildup
  • Great for garages, warehouses, packing stations, and shipping and receiving departments
UPC Code:400015891615
Works With
Quantum Storage Systems WS70-SS36-7S Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
117 lb.
Length
36 Inches
Width
26 Inches
Height
74 Inches
Bin Length
11 Inches
Casters
With Casters
Color
Silver
Features
Mobile
Material
Chrome Wire Metal
Number of Bins
7 Bins
Shelf Style
Horizontal
Style
Mobile
Type
Partition Wall System
Quantum Storage Systems WS70-SS36-7S Details
The Quantum 26" x 36" x 74" chrome partition wall system with 11" hanging baskets allows you to store your items expertly! Featuring adjustable brackets, employees can tilt the baskets to the ideal position for effortless access. With this customizable feature, the baskets become highly visible, providing quick customer service by allowing employees to see tools, products, cleaners, and stock. The dividable grid design can be partitioned for superior organization of your products using adjustable dividers (sold separately). The wire construction even provides aeration and prevents dust buildup, keeping your items in great condition.
Its durable, corrosion-resistant chrome construction keeps your business looking pristine under various conditions. The wiring is great for adding accessories and furthering your business's organization. With 11" baskets, ample room for various storage options is guaranteed. It is ideal for industrial use such as garages, warehouses, packing stations, or shipping and receiving departments!
Overall Dimensions:
Length: 36"
Width: 26"
Height: 74"