Perlick BC48RT-3-SS 48" Stainless Steel Horizontal Bottle Cooler
Item number  613bc48stkMFR number  BC48RT-3-SS-STK
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Out of Stock
Usually Ships in 5-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12.6 cu. ft. interior fits 17 cases of 12 oz. bottles
  • Heavy-gauge sliding doors are dent-resistant with a reinforced mullion to prevent bending
  • Stainless steel interior and exterior
  • 38 degree Fahrenheit temperature and 2" foamed-in-place Ecomate insulation
  • Uses R-134a refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400013109545
Perlick BC48RT-3-SS-STK Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
300 lb.
Width
48 Inches
Depth
24 Inches
Height
34 1/4 Inches
Interior Width
44 Inches
Interior Depth
22 Inches
Interior Height
27 7/8 Inches
Amps
5.2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
12.6 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel
Exterior Finish
Stainless Steel
Features
NSF Certified
Horsepower
1/4 hp
Lid Style
Sliding
Lid Type
Solid
Number of 12 oz. Bottles
17 Cases
Number of Lids
2 Lids
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Perlick BC48RT-3-SS-STK Details
Perfect for bars, pubs, hotels, and night clubs, the Perlick BC48RT-3-SS 48" stainless steel horizontal bottle cooler holds up to 17 cases of 12 oz. bottles. Its 12.6 cu. ft. interior is entirely stainless steel, which provides long-lasting durability while preventing accidental spills or breaks from corroding the cabinet. Plus, it's accessible through 2 heavy-gauge sliding doors, which are easy to slide open and closed during even the busiest shifts. The doors are even engineered to resist denting and are each outfitted with a reinforced mullion to prevent bending and sagging.
With a stainless steel exterior and top, this bottle cooler is a strong, long-lasting choice for any busy operation. It includes 2" foamed-in-place polyurethane Ecomate insulation too, which provides the cabinet with extra structural support and helps retain cold air.
A 1/4 hp refrigeration system circulates R-134a refrigerant to maintain a temperature of approximately 38 degrees Fahrenheit. This temperature is perfect for keeping bottles of beer, cider, and other beverages cool and crisp and ready to serve. The unit is easy to plug-in for installation and requires a 115V electrical connection. All sides require 2" of clearance. No condensate plumbing is required. Please note, racks and dividers are sold separately.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 24"
Height: 34 1/4"
Capacity: 12.6 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 22"