Onfloor OF16-EL-OBV 16" Planetary Single Low Speed Floor Sander with Vacuum - 1750 RPM
Item number  639242489MFR number  242489
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Simultaneously sands floors and vacuums extruded dust
  • Includes a 1 1/2 hp sander motor and a 1 hp vacuum motor
  • Rubber brush skirt helps effectively capture and remove dust
  • Reusable cloth filter and secondary filter effectively catch particulates
  • Includes 6” non-marking wheels for easy transport; 115V, 1 phase
UPC Code:400015902434
Other Products from this Line
Onfloor Technologies 242489 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
192 lb.
Width
16 Inches
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Color
Blue
Features
Dust Control Made in America With Vacuum
Horsepower
1 1/2 hp
Pad Size
16 Inches
Power Type
Corded Electric
RPM
1,750 RPM
Type
Floor Machines
Wheel Size
6 Inches
Onfloor Technologies 242489 Details
Easily sand your flooring with this Onfloor OF16-EL-OBV 16" planetary single low speed floor sander with vacuum! This versatile unit is built for sanding floor surfaces while simultaneously vacuuming extruded dust. The sander and vacuum operate separately and can be activated using the included switches. For efficient operation, the sander includes a heavy-duty 1 1/2 hp motor with single, low speed operation. This motor produces an efficient rate of 1740 RPM, and it has a manual overload protector for safe use.
The built-in vacuum collects dust while you are sanding, and it features a reusable cloth filter and a secondary filter to catch particulates. This vacuum has an efficient 1 hp motor with a dual capacitor and a rate of 99 CFM. It boasts 52" of waterlift for an efficient clean. The vacuum includes a durable high impact plastic cover secured in place with heavy-duty, hold-down clamps and locking springs. The inner bowl is constructed of durable cast aluminum, while the outer bowl is made of spun steel and has lift handles for easy removal.
For additional safety, this machine has a heated pressure relief valve to protect the vacuum system. This valve can easily be removed for maintenance. To prevent wood dust from escaping while sanding, this unit has a rubber brush skirt to help effectively capture and remove dust. This machine is complete with 6" non-marking wheels for easy transport. This unit requires a 115V, 1 phase electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 16"