LK Packaging P12F0438 Plastic Cookie / Candy Bag 4 3/4" x 8 1/4" - 2,000/Box
Item number  130p12f04382mMFR number  P12F0438
Ships free withLearn More
Quantity Discounts
Auto Reorder
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Perfect for use in food applications
  • Provides excellent product presentation
  • 1.5 mil. gauge
  • Each bag is separated and ready to use
  • Excellent vapor and moisture barrier properties
UPC Code:10654866016827
Works With
This plastic cookie / candy bag was designed with chef and catering professionals in mind.
  • BPA Free
    BPA Free
    This item is free of the chemical Bisphenol A (BPA).
  • Freezer Safe
    Freezer Safe
    This item can withstand low temperature applications and is safe for freezer storage.
Make Your Products Look Great
Convenience and Durability
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Overall Dimensions:
Width:
4 3/4 Inches
Height:
8 1/4 Inches
Thickness:
1.5 Mil
Attention CA Residents:
Resources and Downloads for LK Packaging P12F0438
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
4.9
Rated 4.9 out of 5 stars
136 Customer Reviews
Customers Say
  • bags
  • great
  • cookies
  • bag
  • price
  • perfect
  • sealer
  • size
  • quality
  • candy
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 20 of 136 reviews
Review by
Baljit D.
Posted on 03/28/2018
Rated 5 out of 5 stars
Size:
4 3/4" x 8 1/4"
Review by
Miriam D.
Posted on 06/02/2018
Rated 5 out of 5 stars
5 3/4" x 7 3/4"
Sheala G. from Primitive Choice
9" x 12"
Higo B. from HB
Verified Purchase
5 3/4" x 7 3/4"
Kristie M. from Bake Us Happy
5 3/4" x 9 3/4"
Kristin T. from Kristin's Kitchen
Glenda P. from Ruffled Feathers
8" x 10"
Kathy F. from Kathy's Kountry Kupboard
9" x 12"
Tara B.
Verified Purchase
12" x 18"
David G.
8" x 10"
Diana P.
4 3/4" x 8 1/4"
Loved using these for our cookies we sell at the farmer's markets. I will buy them again.
John A.
Callie S.
8" x 10"
Carlee E.
These work perfectly for my cookies. Quick heat seal and done.
Simitrio C.
Onur P.
Oh M.
4 3/4" x 6 3/4"
The ONLY baggie I could find that actually stayed sealed after I used my sealer on it!
Jason B.
8" x 10"
These bags are the perfect size for our large chocolate/caramel apples with toppings.
Jennifer G.
Candido R.
7 1/2" x 13"