Little Giant 30" x 72" 2 Shelf Fully Welded Steel Workbench with Louvered Panel WST2-3072-36-LP
Item number  7192307236lpMFR number  WST2-3072-36-LP
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable, fully welded steel with gray powder-coated finish; 4000 lb. capacity
  • 30" x 72" smooth 12 gauge steel work surface
  • Includes a louvered panel to hang up storage bins (sold separately)
  • Half-depth bottom shelf provides additional storage space
  • Legs feature footpads with 5/8” holes to mount to the floor
UPC Code:400015790840
Little Giant WST2-3072-36-LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
253 lb.
Width
72 Inches
Depth
30 Inches
Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Capacity
4,000 lb.
Color
Silver
Features
Heavy Duty Construction Louvered Panel Made in America
Finish
Powder-Coated
Gauge
12 Gauge
Installation Type
Stationary
Material
Steel
Number of Shelves
2 Shelves
Size
30" x 72"
Style
Fixed Height
Tabletop Material
Steel
Type
Workstations
Little Giant WST2-3072-36-LP Details
Add workspace to your industrial or commercial facility with this Little Giant 30" x 72" 2 shelf fully welded steel workbench with louvered panel WST2-3072-36-LP. This durable workbench is constructed of fully welded steel with a gray powder-coated finish for additional strength. Thanks to the ample 4000 lb. capacity, it can hold heavy equipment and tools. This unit boasts a 30" x 72" work surface to perform various projects and maintenance work. It also has a louvered panel on top to hang up storage bins (sold separately) and a half-depth bottom shelf to store additional tools and supplies.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 30"
Height: 36"