Little Giant 24" x 36" x 72" Heavy-Duty 4-Shelf Welded Steel Shelving Unit 4SH-2436-72
Item number  7194sh243672MFR number  4SH-2436-72
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-duty welded steel construction with 12 gauge reinforced steel shelves
  • Includes (4) 24" x 36" shelves to store heavy equipment and tools
  • Features 2" x 2" x 3/16" corner angles with footpads and 5/8" anchor holes for secure installation
  • Bottom shelf includes a 3 1/2" underclearance and boxed angles for transport by a pallet truck
  • 2,000 lb. capacity per shelf
UPC Code:400016223965
Other Products from this Line
Little Giant 4SH-2436-72 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
195 lb.
Length
36 Inches
Width
24 Inches
Height
72 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Capacity (per Shelf)
2,000 lb.
Color
Gray
Features
Made in America
Installation Type
Freestanding
Material
Steel
Number of Shelves
4 Shelves
Style
Solid
Type
Shelving Kits
Weight Capacity
8,000 lb.
Little Giant 4SH-2436-72 Details
Add storage to your industrial or commercial facility with this Little Giant 24" x 36" x 72" heavy-duty 4-shelf welded steel shelving unit 4SH-2436-72. This unit is constructed of heavy-duty welded steel, and it has a 2,000 lb. capacity per shelf to hold heavy equipment and tools. It boasts (4) 24" x 36" shelves made of 12 gauge reinforced steel for ultimate durability. For ample storage space, there is a 20 3/4" clearance between shelves.
The sturdy legs include (4) 2" x 2" x 3/16" corner angle footpads and 5/8" anchor holes for secure installation. The bottom shelf features a 3 1/2" underclearance and boxed angles, allowing this unit to be transported by a pallet truck when empty. This unit ships fully assembled for immediate use. Equip your facility with this durable and reliable shelving unit.
Overall Dimensions:
Length: 36"
Width: 24"
Height: 72"