Little Giant 24" x 36" x 72" Heavy-Duty 4-Shelf Welded Steel Shelving Unit 4SH-2436-72
Item number 7194sh243672MFR number 4SH-2436-72
- Apply, opens link in this tab
(1,947 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Heavy-duty welded steel construction with 12 gauge reinforced steel shelves
- Includes (4) 24" x 36" shelves to store heavy equipment and tools
- Features 2" x 2" x 3/16" corner angles with footpads and 5/8" anchor holes for secure installation
- Bottom shelf includes a 3 1/2" underclearance and boxed angles for transport by a pallet truck
- 2,000 lb. capacity per shelf
UPC Code:400016223965
Other Products from this Line
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 195 lb.
- Length
- 36 Inches
- Width
- 24 Inches
- Height
- 72 Inches
- Assembly Options
- Fully Assembled
- Capacity (per Shelf)
- 2,000 lb.
- Color
- Gray
- Features
- Made in America
- Installation Type
- Freestanding
- Material
- Steel
- Number of Shelves
- 4 Shelves
- Style
- Solid
- Type
- Shelving Kits
- Weight Capacity
- 8,000 lb.
Little Giant 4SH-2436-72 Details
Add storage to your industrial or commercial facility with this Little Giant 24" x 36" x 72" heavy-duty 4-shelf welded steel shelving unit 4SH-2436-72. This unit is constructed of heavy-duty welded steel, and it has a 2,000 lb. capacity per shelf to hold heavy equipment and tools. It boasts (4) 24" x 36" shelves made of 12 gauge reinforced steel for ultimate durability. For ample storage space, there is a 20 3/4" clearance between shelves.
The sturdy legs include (4) 2" x 2" x 3/16" corner angle footpads and 5/8" anchor holes for secure installation. The bottom shelf features a 3 1/2" underclearance and boxed angles, allowing this unit to be transported by a pallet truck when empty. This unit ships fully assembled for immediate use. Equip your facility with this durable and reliable shelving unit.
Overall Dimensions:
Length: 36"
Width: 24"
Height: 72"