Krowne NS72R-KSS-LRR 72" Stainless Steel Glass Narrow Door Back Bar Refrigerator with Stainless Steel Top and Right Side Compressor
Item number  75bns72rksMFR number  NS72R-KSS-LRR
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 1-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 20-gauge stainless steel construction with 1” stainless steel top
  • Durable, epoxy-coated shelving
  • Self-closing, narrow glass doors with locks and cool white LED interior lighting
  • DynamicChill 360° technology with front grille digital thermostat
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400017597935
Krowne NS72R-KSS-LRR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
420 lb.
Width
72 Inches
Depth
25 Inches
Height
36 Inches
Power Cord Length
8 Feet
Nominal Depth
Narrow
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Exterior Finish
Stainless Steel
Features
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
3 Doors
Number of Shelves
9 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
30 - 40 Degrees F
Top Type
Counter Height
Type
Back Bars
Krowne NS72R-KSS-LRR Details
Enhance your bar or restaurant's beverage service with the Krowne back bar refrigerator! This unit is designed for maximum durability and efficiency, with a 20-gauge stainless steel interior and exterior construction. The interior coved corners help with cleaning up spills, while the 1" stainless steel top provides a sturdy workspace for bartenders to prepare drinks and cocktails. This refrigerator provides ample space to store a wide range of beverages, from bottled beers to mixers and garnishes.
This back bar refrigerator ensures optimal performance by operating with a 1/4 hp refrigeration system that circulates R-290 refrigerant to maintain a standard operating range of 30-40 degrees Fahrenheit (unit is factory set at 35 degrees Fahrenheit). R-290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. The entire cabinet boasts eco-friendly, 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation that helps maintain temperatures.
With a compressor on the right side and a condensate evaporator pan included, this self-contained unit requires no drain, saving you time and hassle. The heated mullion minimizes condensation, keeping your bottles and cans dry and ready for service. The bottom of the unit features pre-drilled holes for optional leg or caster installation (not included). Ideal for busy bars and restaurants, this back bar refrigerator is a reliable and efficient addition to any establishment! It includes an 8 ft. power cord than can exit through the left or right rear of the unit and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 25"
Height: 36"