King Electric SKB2407-1-T-B Mountable Electric Heater with Mounting Bracket and Mechanical Thermostat - 208/240V, 1 Phase, 7.5 kW
Item number  805skb24071tMFR number  SKB2407-1-T-B
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Excellent heat transfer and durability
  • Spiral steel fin element for even heat regulation
  • Thermal overload safety feature automatically shuts unit off in case of abnormal temperatures
  • Includes wall/ceiling mount bracket for easy installation
  • 40-90 degree Fahrenheit temperature range; 208/240V, 1 Phase, 7.5 kW
UPC Code:400014144613
Other Products from this Line
King Electric SKB2407-1-T-B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
45 lb.
Width
12 1/2 Inches
Depth
16 1/2 Inches
Height
Voltage
208/240 Volts
Wattage
7.5 Kilowatts
Air Throw
20 Feet
Features
Made in America
Heating Element Type
Steel
Material
Steel
Max CFM
600 CFM
Mounting Style
Ceiling Wall Mounted
Plug Type
Hardwire
Temperature Range
40 - 90 Degrees F
Type
Heaters
King Electric SKB2407-1-T-B Details
Excellent heat transfer and durability are immediately apparent in this electric unit heater. It is constructed of 20-gauge electrogalvanized steel with a rust-resistant baked enamel finish, and with adjustable louvers made out of steel to direct airflow up or down, precision is guaranteed. Attach the heater to the wall or ceiling, up to 9 feet, with the included bracket. With CFM measuring 600 and air throw at 20 feet, you can be sure that this heater will thrive in large commercial and industrial environments. This dual rated unit requires a 240V or 208V connection for operation.
Dual rated heaters will draw 13% less amps and 25% less wattage when operated at 208V.