IMC/Teddy WMS-14120-CR WMS 14" x 120" Stainless Steel Wall-Mount Shelf with Coat Rack
Item number  69fwms14120crMFR number  WMS-14120-CR
Due to a manufacturer's price increase, this price will increase by 3.00% on 07/01/26
Usually Ships in 1 Week from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable 18 gauge type 304 stainless steel
  • 1 1/4" OD welded tubular coat rack bar under shelf
  • Store fine cookware, supplies, coats, jackets, and uniforms (sold separately)
  • With 16 gauge stainless steel brackets and pre-drilled holes for wall mounting
  • 2” rear turnup with 1 1/2” turndown on (3) sides and 1/2" front return
UPC Code:400017574554
IMC/Teddy WMS-14120-CR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
43 lb.
Length
120 Inches
Width
14 Inches
Height
12 Inches
Capacity
200 lb.
Color
Silver
Features
Coat Rack Made in America
Gauge
16 - 18 Gauge
Included
Brackets
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Wall Mounted
Number of Shelves
1 Shelf
Size
14" x 120"
Stainless Steel Type
Type 304
Style
Solid
Type
Hanging Rods / Bars Wall Shelves
Usage
Kitchens
IMC/Teddy WMS-14120-CR Details
Organize pots, pans, and hanging garments in your commercial kitchen for easy access with this IMC/Teddy WSPR wall-mounted shelf with coat rack! This heavy-duty shelf is made with durable 18 gauge type 304 stainless steel, with a 1 1/2" turndown on 3 sides, a 1/2" return at the front of the shelf, and a 2" turnup at the rear. This item features (1) 1 1/4" OD welded tubular coat rack bar under the shelf for the hanging storage of coats, jackets, and uniforms (sold separately). This shelf with a coat rack features a 200 lb. capacity of evenly distributed weight and is ideal for storing and displaying fine cookware, utensils, and decorative items (sold separately).
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 14"
Height: 12"