Hallowell MedSafe Hi-Tech 48" x 18" x 87" Antimicrobial Steel Closed 11-Shelf Medium-Duty Shelving Starter 472C-18PL-AM
Item number  434472c18plamMFR number  472C-18PL-AM
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ideal for schools and healthcare facilities
  • Durable, industrial-grade cold-rolled steel
  • Antimicrobial powder coating protects against mildew, mold, and bacteria for up to 20 years
  • Holds 375 lb. of evenly distributed weight per shelf
  • Starter kit includes components and hardware for quick, simple assembly
UPC Code:400017073590
Hallowell 472C-18PL-AM Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
205 lb.
Length
48 Inches
Width
18 Inches
Height
87 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Capacity
4,125 lb.
Capacity (per Shelf)
375 lb.
Casters
Without Casters
Color
Gray
Features
Adjustable Antimicrobial Made in America Shelf Panels Included
Finish
Powder-Coated
Gauge
13 - 24 Gauge
Included
Hardware
Installation Type
Freestanding
Material
Steel
Number of Shelves
11 Shelves
Orientation
Horizontal
Shape
Rectangle
Style
Closed Stationary
Type
Shelving Kits
Usage
Medium Duty
Hallowell 472C-18PL-AM Details
This shelving starter features a closed design with back and side panels made with 24 gauge cold-rolled sheet steel as well as front and back posts made with 14 gauge cold-rolled steel. For added durability, the front post is roll formed into 11/16" x 2 9/16" tubular sections with rear flanges welded on 6" centers. Plus, it's flush to permit straight-in / straight-out shelf installation for full use of the 48" shelf width. This item's back posts are roll formed into unique angular shapes for added strength. The front and back posts are punched at 1 1/2" centers with 3/8" x 7/8" rectangular slots to receive shelf clips, allowing for independent shelf adjustments to fit your unique storage needs. For optimal sturdiness, the one-piece, zinc-plated, 13 gauge cold rolled steel compression shelf clips are non-intrusive, sitting flush with the inside edge of the front post while fitting tightly into the posts' slots to hold the shelves securely in place.
This unit is equipped with medium-duty, class 0 shelves, crafted from cold-rolled steel. Each shelf has roll-formed, rectangular tubular-shaped front and rear edges featuring return bends that are resistance welded to the underside of the shelf, ensuring maximum strength and protection against impact. Each shelf features 2 ribs along the horizontal front and rear edges, as well as stamped identification on the top left corners. Designed with exclusive triple-bend side flanges that form a channel with lapped, resistance-welded corners, the shelves provide further reinforcement, guaranteeing a secure and reliable structure. The shelf welds are spaced at 3" centers, and the surface of each shelf has holes punched on 1 1/2" centers to receive shelf dividers (sold separately). This shelving starter is ideal for storing medical supplies and other essentials. It holds 375 lb. of evenly distributed weight per shelf, offering ample storage space for various items. Create a well-organized and sanitary environment with this antimicrobial steel shelving unit that's built to last!
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 18"
Height: 87"
Individual Shelf Capacity: 375 lb.
Capacity: 4,125 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • Antimicrobial
    Antimicrobial
    This item is designed to prevent the growth of harmful bacteria.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.