Hallowell Hi-Tech DuraTech 36" x 12" x 87" Steel 8-Shelf Pass-Through Shelving Unit DT5513-12HG
Item number 434dt551312hgMFR number DT5513-12HG
- Apply, opens link in this tab
(840 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Ideal for commercial and industrial offices, warehouses, and distribution centers
- Durable, industrial-grade cold rolled steel
- Includes 2 fixed shelves and 6 adjustable middle shelves with 800 lb. capacity per shelf
- Pass-through style ensures easy 360-degree access
- Bolt multiple units (sold separately) together side-by-side or back-to-back
- Shipping Weight
- 98.6 lb.
- Width
- 36 Inches
- Depth
- 12 Inches
- Height
- 87 Inches
- Assembly Options
- Assembly Required
- Capacity (per Shelf)
- 800 lb.
- Casters
- Without Casters
- Color
- Gray
- Features
- Adjustable Made in America Shelf Panels Included
- Finish
- Powder-Coated
- Gauge
- 13 - 18 Gauge
- Included
- Hardware
- Installation Type
- Freestanding
- Material
- Steel
- Number of Shelves
- 8 Shelves
- Orientation
- Horizontal
- Product Line
- Hallowell Hi-Tech DuraTech
- Shape
- Rectangle
- Style
- Pass-Through Stationary
- Type
- Shelving Kits
- Weight Capacity
- 6,400 lb.
Hallowell DT5513-12HG Details
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 12"
Height: 87"