Item number 434f551024hgMFR number F5510-24HG
Works With
- Apply, opens link in this tab
(727 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Durable carbon steel construction
- Sway braces maintain balance and keep the unit upright
- Includes 5 adjustable steel shelves; 800 lb. shelf capacity
- Open design ensures easy access from all sides
- Ideal for offices, warehouses, and distribution centers; assembly required
- Shipping Weight
- 95 lb.
- Width
- 36 Inches
- Depth
- 24 Inches
- Height
- 87 Inches
- Assembly Options
- Assembly Required
- Capacity (per Shelf)
- 800 lb.
- Color
- Gray
- Features
- Made in America
- Installation Type
- Freestanding
- Material
- Solid Steel Steel
- Number of Shelves
- 5 Shelves
- Type
- Shelving Kits
- Weight Capacity
- 4,000 lb.
Hallowell F5510-24HG Details
Provide safe and accessible storage for heavy items in your office, distribution center, or warehouse with this Hallowell Hi-Tech 24" x 36" x 87" gray heavy-duty free-standing 5-shelf open shelving. This heavy-duty unit features a durable carbon steel construction for sturdy, long-lasting use. It includes 5 solid steel shelves that each have an impressive 800 lb. capacity to securely hold heavy loads. Plus, the shelves are adjustable for customizable storage.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"
Height: 87"