Item number 434f451012hgMFR number F4510-12HG
Works With
- Apply, opens link in this tab
(540 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Durable carbon steel construction
- Sway braces maintain balance and keep the unit upright
- Includes 5 adjustable steel shelves; 500 lb. shelf capacity
- Open design ensures easy access from all sides
- Ideal for offices, warehouses, and distribution centers; assembly required
- Shipping Weight
- 62 lb.
- Length
- 36 Inches
- Width
- 12 Inches
- Height
- 87 Inches
- Assembly Options
- Assembly Required
- Capacity (per Shelf)
- 500 lb.
- Color
- Gray
- Features
- Made in America
- Installation Type
- Freestanding
- Material
- Solid Steel Steel
- Number of Shelves
- 5 Shelves
- Type
- Shelving Kits
- Weight Capacity
- 2,500 lb.
Hallowell F4510-12HG Details
Provide safe and accessible storage for heavy items in your office, distribution center, or warehouse with this Hallowell Hi-Tech 12" x 36" x 87" gray medium-duty free-standing 5-shelf open shelving. This medium-duty unit features a durable carbon steel construction for sturdy, long-lasting use. It includes 5 solid steel shelves that each have an impressive 500 lb. capacity to securely hold heavy loads. Plus, the shelves are adjustable for customizable storage.
Overall Dimensions:
Length: 36"
Width: 12"
Height: 87"