Hallowell 36" x 24" x 72" Black Wardrobe Cabinet with Solid Doors - Unassembled 435W24ME
Item number  434435w24meMFR number  435W24ME
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable 22 gauge carbon steel construction
  • Features 1 shelf and 1 coat rod; 200 lb. shelf capacity
  • Includes a 3-point locking handle with a cylinder key lock to secure items
  • (2) 180 degree swing-open, solid doors
  • Perfect for warehouses, offices, or industrial facilities; assembly is required
UPC Code:400015589598
Hallowell 435W24ME Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
94 lb.
Width
36 Inches
Depth
24 Inches
Height
72 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Capacity (per Shelf)
200 lb.
Color
Black
Door Type
Solid
Features
Made in America
Finish
Powder-Coated
Material
Carbon Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
1 Shelf
Type
Wardrobe Cabinets
Hallowell 435W24ME Details
Provide secure uniform storage in your warehouse, office, or industrial facility with this Hallowell 36" x 24" x 72" black wardrobe cabinet with solid doors 435W24ME. This cabinet features a durable 22 gauge carbon steel body, doors, and shelf to ensure long-lasting use in your establishment. It also has corner foot gussets for additional stability. The interior is easily accessed by 2 solid doors with a 180 degree swing open feature. For smooth operation, the doors ride on 16 gauge continuous piano hinges.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"
Height: 72"