Hallowell 36" x 18" x 72" Black Storage Cabinet with Solid Doors - Unassembled 415S18ME
Item number  434415s18meMFR number  415S18ME
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable 22 gauge carbon steel construction
  • 4 shelves easily adjust in 2" increments; 200 lb. shelf capacity
  • Includes a 3-point locking handle with a cylinder key lock to secure items
  • (2) 180 degree swing-open, solid doors
  • Perfect for warehouses, offices, or industrial facilities; assembly is required
UPC Code:400015589543
Hallowell 415S18ME Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
100 lb.
Width
36 Inches
Depth
18 Inches
Height
72 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Capacity (per Shelf)
200 lb.
Color
Black
Door Type
Solid
Finish
Powder-Coated
Material
Carbon Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Type
Storage Cabinets
Hallowell 415S18ME Details
Provide secure storage in your warehouse, office, or industrial facility with this Hallowell 36" x 18" x 72" black storage cabinet with solid doors 415S18ME. This cabinet features a durable 22 gauge carbon steel body, doors, and shelves to ensure long-lasting use in your establishment. It also has corner foot gussets for additional stability. The interior is easily accessed by 2 solid doors with a 180 degree swing open feature. For smooth operation, the doors ride on 16 gauge continuous piano hinges.
This cabinet features 1 opening, and it has 4 shelves that easily adjust in 2" increments for personalized storage. Each shelf has an ample 200 lb. capacity to hold personal belongings or supplies. To securely store your items, this unit includes a chrome-plated, 3-point locking handle with a cylinder key lock. It ships unassembled; assembly is required.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 18"
Height: 72"