Federal Industries IMSS84SC-2 84" Island Self-Service Air Curtain Merchandiser with 2 Adjustable Shelves
Item number  345imss84sc2MFR number  IMSS84SC-2
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Maximize space and increase impulse sales with the walk-around merchandiser design
  • Adjustable shelving in two tiers to display premade food and beverages
  • LED top and undershelf lighting draws in customers
  • Easy-to-access light switch and temperature controls; maintains 40 degrees Fahrenheit
  • Uses R-454C refrigerant and a 1 1/2 hp condensing unit; 208-240V
UPC Code:400013116888
Other Products from this Line
Federal Industries IMSS84SC-2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1000 lb.
Length
84 Inches
Width
40 1/2 Inches
Height
55 Inches
Amps
16 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208 - 240 Volts
Capacity
21.5 cu. ft.
Color
Black
Compressor Location
Bottom Mounted
Display Case Type
Refrigerated
Features
LED Lighting Made in America
Horsepower
1 1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
Hardwire
Refrigerant Type
R-454C
Service Type
Self Service
Style
Horizontal Island
Temperature Range
40 Degrees F
Federal Industries IMSS84SC-2 Details
Overall Dimensions:
Length: 84"
Width: 40 1/2"
Height: 55"