Enjay 1/2-20SW12 20" Fold-Under 1/2" Thick White Square Cake Drum - 12/Case
Item number  245w12fu20sMFR number  1/2-20SW12
Ships free withLearn More
Quantity Discounts
Auto Reorder
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Sturdy foundation supports heavy cakes
  • White color complements your cake decorations
  • Helps contain any left-over icing
  • Disposable for easy clean up
  • Ensures quality, single-service use
  • Foil wrapped design resists grease for stain-free usage
  • Features a fold-under design to ensure the edge of the board has color
UPC Code:625475037575
Enjay Converters 1/2-20SW12 Specs
Quantity
12/Case
Shipping Weight
12 lb.
Length
20 Inches
Width
20 Inches
Color
White
Features
Grease Proof No PFAS Added
Material
Corrugated Cardboard
Shape
Square
Style
Double Wall Corrugated Embossed
Thickness
1/2 Inch
Type
Cake Drums
Enjay Converters 1/2-20SW12 Details
Provide a stable foundation for your cake and easily insert it in a box with this Enjay 1/2-20SW12 20" fold-under 1/2" thick white square cake drum. This durable square supports and carries even the heaviest cakes. Plus, its top features a crisp, white coloring that ensures your vibrant, colorful icings and intricate designs stand out for a stunning appearance. Add this cake drum to your bakery, grocery store, or market for quality cake support!
This cake drum is designed specifically for use beneath cakes being transported or displayed. This cake drum works well with 20" square cakes in particular and has a fold-under feature, adding to the sleek design. It boasts a foil top to resist grease and stop it from seeping into the cardboard, and the foil is also embossed for an attractive design. So there is no need to modify your moist cake recipe or refrain from using your signature sweet buttercream icing, this greaseproof drum can handle it!
Overall Dimensions:
Length: 20"
Width: 20"
Height: 1/2"
  • No PFAS Added
    No PFAS Added
    This item was manufactured without intentionally added PFAS substances.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Why are the actual dimensions of this cake pad slightly smaller than expected?
Resources for Enjay Converters 1/2-20SW12
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
4.9
Rated 4.9 out of 5 stars
12 Customer Reviews
Customers Say
  • cake
  • cakes
  • board
  • drums
  • inch
  • love
  • sturdy
  • boards
  • decorations
  • support
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 12 of 12 reviews
Review by
Jessica D. from Storybook Bakery
Posted on 06/03/2022
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Color:
White
Size:
12" x 12"
Perfect size and shape for our Minecraft themed cakes. Sturdy enough for multiple tiers and fit exactly into our 12 inch boxes. Always keep these in stock!
Review by
Rosalba D. from Rosyscupsandcakes
Posted on 02/01/2022
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Black
Size:
10"
Arlene M.
14" x 14"
Danielle Z.
Rated 4 out of 5 stars
Silver
10"
Lauren W. from Sweet - A - Licious
14" x 14"
These cake drums fit perfectly inside the 14 inch cake box. I usually put a 8 or 10 or 12 inch cake on top of it depending on how much room I need on the board for decorations.
Feraz A. from Frenchys Cake Designs
Black
14"
Milka L.
14" x 14"
Shana E. from Just Velvet
Gold
12"
Elizabeth C. from Sweets By Nonnie
Silver
14"
Ikeda H.
Red
14" x 14"
Athenia P. from Sweet Treats Delight
16" x 16"
This cake drum looks do grand once you have a 12 inch cake on the base. I really love the fact that I can do more on the board decoration wise.