Item number  442ep645572MFR number  EP-6455-72
Usually Ships in 2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • For use with bubble packaging, shrink wrap, and poly sheeting up to 76"
  • Provides quick and easy access to packaging materials
  • Constructed with durable solid steel tubing
  • Intended for use with compatible slide cutter (sold separately)
  • 5" locking casters provide easy mobility and lock the unit in place during use
UPC Code:400015542227
Works With
Encore Packaging EP-6455-72 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
130 lb.
Length
72 72" Dispenser
Capacity
Single Roll
Color
Black
Features
Made in America
Material
Steel
Type
Dispensers
Usage
Hand Wrapping
Encore Packaging EP-6455-72 Details
Enhance your packaging process with this Encore Packaging 72" mobile bi-support dispenser! This simple tool easily dispenses bubble packaging, shrink wrap, poly sheeting, and other consumables, allowing you to quickly package product. For use with up to 72" rolls, it features durable solid steel tubing to withstand frequent use.
This unit includes 5" locking casters, ensuring easy mobility around your facility while also being able to lock into place during use. This stand is intended For use with up to the compatible slide cutter (sold separately) to easily dispense and cut sheets in one convenient location. Add this handy dispenser to your operation as an efficient solution for packaging your most important products.