Item number  317apa24kit3bMFR number  APA24KIT3B
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Luxurious glossy black powder-coated finish with a frosted center panel
  • Double-sided design enhances storage space
  • Includes (8) 21 3/4" x 14" adjustable metal shelves
  • Base includes a dual-finish wood insert for a flexible design
  • Levelers provide added stability on any surface
UPC Code:400017364582
Other Products from this Line
Econoco APA24KIT3B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
153 lb.
Width
24 Inches
Depth
24 Inches
Height
62 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Casters
Without Casters
Color
Black
Features
Adjustable Square Tubing
Finish
Powder-Coated
Installation Type
Freestanding
Material
Steel
Number of Shelves
8 Shelves
Style
Double-Sided
Type
Display Shelving Outriggers
Econoco APA24KIT3B Details
This kit includes (8) 21 3/4" x 14" adjustable metal shelves to showcase merchandise such as folded garments or packaged goods. Each shelf has welded brackets to mount onto any of the slots in the center panel, allowing you to easily adjust the configuration. For a flexible design, the base has a dual-finish wood insert with black melamine on one side and a rich black woodgrain on the other side.
Kit Includes:
- A-frame merchandiser
- Frosted acrylic panel
- Installation hardware
- (4) Levelers
- (8) Adjustable metal shelves
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 24"
Height: 62"