Econoco APFS96AOW Aspect 47" x 32 5/16" x 96" Gloss White Steel Add-On Kit for APFS96W
Item number 317apfs96aowMFR number APFS96AOW
Works With
- Apply, opens link in this tab
(849 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 1 Business Day from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Compatible with Aspect 48" double-sided freestanding floor merchandisers (sold separately)
- Double-sided design for maximum product presentation
- Durable 1" x 2" steel tubing with levelers assembles easily
- Slotted center uprights with extra-wide 1/2" slots to hold 2 accessories at once (sold separately)
- Use with Aspect faceouts, hooks, shelving, and hanging displays (sold separately)
UPC Code:400017010786
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 50 lb.
- Width
- 47 Inches
- Depth
- 32 5/16 Inches
- Height
- 96 Inches
- Assembly Options
- Assembly Required
- Color
- White
- Finish
- Glossy
- Material
- Steel
- Number of Sides
- Double-Sided
- Type
- Add-On Shelving Units Merchandising Racks
Econoco APFS96AOW Details
Create a custom, dynamic retail display with this Econoco Aspect add-on kit! This A-frame merchandiser add-on is compatible with Aspect 48" double-sided freestanding floor merchandisers (sold separately) for an additional 48" of display space without purchasing another full unit. It's made with easy-to-assemble, durable 1" x 2" steel tubing to meet the demands of a high-traffic retail environment. It features a double-sided design to elevate your merchandising strategy with separate visual concepts from one aisle to the next. This add-on kit is the perfect way to make more space for hard, soft, folded, hanging, and packaged products or to divide departments!
Overall Dimensions:
Width: 47"
Depth: 32 5/16"
Height: 96"