Eagle Group WS10108-16/4 16 Gauge Stainless Steel 10" x 108" Wall Mounted Shelf
Item number  575ws1010814MFR number  WS10108-16/4
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of durable 16 gauge type 430 stainless steel with polished #4 finish
  • 6 die-formed stainless steel mounting brackets
  • 1 1/2" roll on front edge with 1 1/2" upturn on rear and ends
  • Serves as perfect storage space for dry ingredients, utensils, and tools
  • Brackets are stud-welded to shelf for extra strong hold
UPC Code:400012820427
Eagle Group WS10108-16/4 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
32 lb.
Length
108 Inches
Width
10 Inches
Height
9 Inches
Color
Silver
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Material
Stainless Steel
Style
Solid
Type
Wall Shelves
Eagle Group WS10108-16/4 Details
Overall Dimensions:
Length: 108"
Width: 10"
Height: 9"