Eagle Group PDHT5-240-3 Five Pan Open Well Portable Electric Hot Food Table with Galvanized Open Base - 240V, 3 Phase
Item number  575pdht5eMFR number  PDHT5-240-3
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Strong, highly polished, 20 gauge stainless steel cabinet construction provides long lasting use
  • Includes an 8" wide poly cutting board with stainless steel brackets located on the control side
  • Features a recessed control panel with individual infinite controls
  • Features 8" deep heating compartments that are galvanized and insulated on all sides
  • Portable design is flexible for set up
UPC Code:400013436535
Works With
View All Items
Eagle Group PDHT5-240-3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
199 lb.
Width
81 1/2 Inches
Depth
30 1/2 Inches
Height
34 Inches
Cutting Board Width
8 Inches
Amps
10.8 Amps
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
3,750 Watts
Base Style
Undershelf
Casters
With Casters
Color
Silver
Control Type
Infinite
Features
Made in America NSF Certified Recessed Controls
Gauge
20 Gauge
Material
Stainless Steel / Galvanized Steel
Number of Pans
5 Pans
Number of Wells
5
Plug Type
NEMA 15-20P
Power Type
Electric
Style
Floor Model Heated
Type
Food Tables Mobile
Usage
Indoor
Well Type
Open / Dry Well
Eagle Group PDHT5-240-3 Details
Keep your piping hot pasta, meat, entree, or side dishes at the perfect temperature for serving with this Eagle Group PDHT5-240-3 five pan open well portable electric hot food table with galvanized open base. This unit can hold up to five 12" x 20" steam table pans (sold separately), so you can display a variety of choices for guests to select. Each 8" deep recessed well is galvanized and insulated on all four sides and on the bottom so it can offer reliable, long lasting use. Designed with your establishment in mind, the body of this model is constructed from strong 20 gauge 430 stainless steel. Plus, the lustrous finish of the stainless steel promotes an attractive and professional appearance.
Offering intuitive controls, each well can be set with an individual infinite control on high or low settings to best accommodate your product. The powerful heating element in each compartment allows you to keep food warm at exactly the right temperature. Along the front, an 8" wide polycarbonate cutting board is also provided for further convenience. This area offers some extra work space for users changing out food pans or filling plates.
Best of all, this food table is portable thanks to the included 4" diameter swivel plate casters. This allows you some flexibility with set up so you can create the perfect serving station. The adjustable undershelf is also completely open, providing extra storage space for supplies that you and your staff can instantly access. With the help of this food table, you can keep food at optimal serving temperatures so you can focus your attention on what matters most and serve guests efficiently. This unit requires a 240V, 3 phase electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 81 1/2"
Depth: 30 1/2"
Height: 34"