Eagle Group HT6CB-240-3 Spec Master Series Six Pan Open Well Electric Hot Food Table with Sliding Doors - 240V, 3 Phase
Item number  575ht6cb2eMFR number  HT6CB-240-3
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Strong, highly polished, 20 gauge stainless steel cabinet construction provides long lasting use
  • Includes an 8" wide poly cutting board with stainless steel brackets located on the control side
  • Features 8" deep heating compartments that are galvanized and insulated on all sides
  • Each well can be set with the recessed individual thermostatic controls
  • Every compartment has a tubular heating element installed above the insulated bottom
UPC Code:400013436894
Eagle Group HT6CB-240-3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
363 lb.
Width
94 1/2 Inches
Depth
30 Inches
Height
34 Inches
Cutting Board Width
8 Inches
Amps
10.8 Amps
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
4,500 Watts
Base Style
Fully Enclosed
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified Recessed Controls
Gauge
20 Gauge
Material
Stainless Steel / Galvanized Steel
Number of Pans
6 Pans
Number of Wells
6
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Product Line
Spec-Master
Style
Floor Model Heated
Type
Food Tables Stationary
Usage
Indoor
Well Type
Open / Dry Well
Eagle Group HT6CB-240-3 Details
Keep your piping hot pasta, meat, entree, or side dishes at the perfect temperature for serving with this Eagle Group HT6CB-240-3 Spec Master Series six pan open well electric hot food table with sliding doors. This unit can hold up to six 12" x 20" steam table pans (sold separately), so you can display a variety of choices for guests to select. Each 8" deep recessed well is galvanized and insulated on all four sides and on the bottom so it can offer reliable, long lasting use. Designed with your establishment in mind, the body of this model is constructed from strong 20 gauge 430 stainless steel. Plus, the lustrous finish of the stainless steel promotes an attractive and professional appearance.
Offering intuitive controls, each well can be set with an individual thermostatic control to best accommodate your product so you can keep it warm at exactly the right temperature. The powerful tubular heating elements are installed right above the insulated bottom to offer consistent and even warming results. Along the front, an 8" wide polycarbonate cutting board is also provided for further convenience. This area offers some extra work space for users changing out food pans or filling plates.
On the bottom, the enclosed base provides reliable support and also keeps your serving area out of sight for guests and customers being assisted in your front-of-house space. Plus, the enclosed undershelf serves as additional storage space for serving supplies. Sliding doors close over the shelf as well to protect supplies from spills and make clean up a breeze at the end of service. The bottom feet are also covered in a non-marking plastic so that you can protect your unit from scrapes and scratches, wherever you install this unit. With the help of this food table, you can keep food at optimal serving temperatures so you can focus your attention on what matters most and serve guests efficiently. This unit requires a 240V, 3 phase electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 94 1/2"
Depth: 30"
Height: 34"