Eagle Group DOS10144-16/4 Table Mount Type 430, 16 Gauge Stainless Steel Double Overshelf - 144" x 10" x 30"
Item number  575dos101444MFR number  DOS10144-16/4
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of 16 gauge, type 430 stainless steel
  • Strong and durable
  • Double shelf design for added capacity and organization
  • 1" diameter tubular base legs
  • 1 1/2" diameter rolled edge on front and rear of shelves
  • Flat ends for flush installation
UPC Code:400012254345
Eagle Group DOS10144-16/4 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
92 lb.
Length
144 Inches
Width
10 Inches
Height
30 Inches
Adjustable Height
Fixed
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Center Mounted
Stainless Steel Type
Type 430
Style
Double
Type
Shelves
Eagle Group DOS10144-16/4 Details
Add extra storage space to your kitchen with the Eagle Group DOS10144-16/4 16 gauge, type 430 stainless steel double deck overshelf! This overshelf has two storage shelves to maximize the available space of your kitchen. Its 16 gauge stainless steel construction ensures long-lasting durability to stand up to repeated use. In addition, the legs are made of 1" diameter tubular stainless steel and the front and back edges of each shelf feature a 1 1/2" rounded edge for employee safety.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 10"
Height: 30"