Eagle Group BEV3084SE-10BS Beverage Table - 84" - Sink on Right
Item number  57bv3084serMFR number  BEV3084SE-10BS/R
  • 14 gauge type 304 stainless steel
  • 7" high 1 5/8" diameter stainless steel legs
  • Bowl dimensions: 10" x 14" x 9 1/2"
  • 1 1/2" rolled front edge and 10" backsplash
  • Stainless steel rack slides included
  • 120V single phase duplex outlet
UPC Code:400011338572
Eagle Group BEV3084SE-10BS/R Specs
Shipping Weight
300 lb.
Length
84 Inches
Beverage Tables
Eagle Group BEV3084SE-10BS/R Details
This Eagle Group BEV3084SE-10BS enclosed base beverage table is the perfect way to organize hot and cold beverage centers at server stations or in cafeteria type settings. It features a 10" high full length backsplash with a standard outlet for plugging in coffee brewers or cold beverage dispensers. Its set of 3 stainless steel rack slides are designed to accommodate 20" wide glass racks and provide ample storage space for back up mugs, glassware, dinnerware, or trays.
This beverage table's countertop, body, and hinged doors are made of heavy duty 14 gauge type 304 series stainless steel. The countertop is furnished with a sanitary 1 1/2" rolled front edge. It also includes a 10" x 14" x 9 1/2" sink bowl with a stainless steel 1 1/2" basket drain and #319247 faucet.
Overall Dimensions:
Length: 84"
Width: 30"
Height: 44 1/2"
Work Surface Height: 34 1/2"
Backsplash Height: 10"