Dormont CMB37BP2Q60 60" Combi Oven Water Connector Hose with Garden Hose Adapter and Quick Disconnect - 3/8" Diameter
Item number  320c37bp2q60MFR number  CMB37BP2Q60
Usually Ships in 4-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 60" water connector hose
  • Corrugated stainless steel tube with braid
  • Gray antimicrobial PVC coating
  • Includes 2-way disconnect
  • 3/8" connection size
  • Garden hose adapter with 3/4" connection size
  • 125 PSI maximum operating pressure
  • 500 degrees Fahrenheit maximum operating temperature
UPC Code:400012805165
Dormont CMB37BP2Q60 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
4 lb.
Features
Made in America
Type
Water Hoses
Dormont CMB37BP2Q60 Details
The Dormont CMB37BP2Q60 60" combi oven hose is the smart, durable, and reliable way to connect your combi oven to a water source! It's rated up to 500 degrees Fahrenheit, making it perfect for hot or cold water applications, and can handle up to 125 PSI of pressure, making this one of the strongest hoses available. Thanks to the included garden hose adapter, this hose easily connects with the 3/4" garden hose outlet found on many combi ovens.
Each hose is made of stainless steel corrugated tube with stainless steel braid covered in gray antimicrobial PVC tubing so that it can stand up to the harshest conditions. This hose is ideal for a wide variety of applications, and at 60" long, it can work equally well with stationary or castered equipment.
Overall Dimensions:
Length: 60"
Diameter: 3/8"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How is the hose length measured on this item?
The hose will be slightly shorter than the quoted length (24”, 36”, 48”, etc.) – the length given is indicative of approximately how long the connector will be when necessary connection hardware is added on to fit it to the equipment and your facility’s gas line. Some kits may include this hardware, while others may contain just the hose and assume you will be using this connection hardware from another source.