Item number  384csa247221MFR number  CSA2472-21
Usually Ships in 10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • High pressure laminate top on a 1 1/4" high-density core
  • Work surface resists wear, scratches, food, stains, and most chemicals
  • Two black steel legs with adjustable leveling glides maintain excellent stability
  • Adjustable height can be used for people of all ages
  • Stylish finish fits into your professional space
UPC Code:400013465306
Correll CSA2472-21 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
84 lb.
Length
72 Inches
Width
24 Inches
Height
21 - 29 Inches
Adjustable Height
Adjustable
Capacity
6 - 8 Chairs
Color
Brown
Features
Made in America
Frame Material
Steel
Max Seating Capacity
6 - 8 Chairs
Shape
Rectangle
Tabletop Material
Laminate
Tabletop Thickness
1 1/4 Inches
Type
Computer Tables
Weight Capacity
250 lb.
Work Surface Color
Brown
Work Surface Material
Laminate
Correll CSA2472-21 Details
Provide a reliable surface while working on a computer with this Correll CSA2472-21 24" x 72" cherry finish rectangular adjustable height high pressure top computer table. This table has a durable high pressure laminate top with a sturdy 1 1/4" thick high-density core so it can stand up to frequent use by students or office staff. The top also has a backer sheet to resist warping over time. It is resistant to wear, scratches, stains, and food which makes this table a great choice for busy environments. Plus, the rounded corners ensure that there are no sharp points for students or staff to bump into.
With its classic rectangular shape and ample 24" x 72" size, this computer table is sure to look great in any school or office and provide staff members or students with an ideal working area. Two black steel legs with adjustable leveling glides maintain excellent stability on any floor type. For superior versatility, this table easily adjusts between 9 heights ranging from 21" to 29" in 1" increments. This height range allows it to be used as a desk or work station for children and adults.
Overall Dimensions:
Length: 72"
Width: 24"
Height: Adjustable from 21" - 29"