Item number  384ar60rnd23MFR number  AR60RND-23
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Lightweight tops are impact resistant for long-lasting use
  • Resists stains and damage from food, juices, crayons, paint, and even permanent markers
  • Adjustable height from 19" - 29" in 1" increments is great for all ages
  • Great for schools, offices, community centers, and churches
  • Legs attach to frames with 3 bolts each for optimum stability
UPC Code:400013110305
Works With
Correll AR60RND-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
54 lb.
Height
19 - 29 Inches
Diameter
60 Inches
Adjustable Height
Adjustable
Height Style
Standard Height
Color
Gray
Features
Made in America Scratch-Resistant
Finish
Gray Granite
Frame Color
Black
Installation Type
Freestanding
Leg Color
Black
Leg Style
Roman
Max Seating Capacity
6 - 8 Chairs
Shape
Round
Type
Activity Tables
Usage
Indoor
Weight Capacity
250 lb.
Correll AR60RND-23 Details
This Correll AR60RND-23 60" round adjustable height round activity table provides you with a durable, high-quality surface to complete art projects, crafts, and a variety of other tasks. This table's blow-molded top is lightweight, scratch resistant, and impact resistant for superior durability. The gray granite color goes all the way through the top instead of just on the surface, you don't have to worry about it wearing or scraping off. The tabletop also resists stains and damage from food, juices, crayons, paint, and even permanent markers, making the table a great choice for science or art classes, and even day care centers. The rounded corners provide additional safety, ensuring that there are no sharp points for students or staff to bump into.
For superior versatility, the table's height can easily be adjusted between 19" - 29" in 1" increments by using the included wrench. This height range allows it to be used as a desk or work station for anyone from kindergarten students to adults. The table legs are specially designed to support the tabletop as securely as possible, with each leg attaching to the frame using 3 bolts. Featuring a classic round shape, this table provides ample room for everything from children's crafts and homework to clerical paperwork. This table offers superior support capable of holding up to 250 lb. of evenly distributed weight.
Overall Dimensions:
Diameter: 60"
Height: Adjustable from 19" - 29"