Item number 384a60flr54MFR number A60-FLR-54
- Apply, opens link in this tab
(1,140 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
UPC Code:400013473103
Other Products from this Line
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 101 lb.
- Length
- Color
- Beige
- 250 lb.
Correll A60-FLR-54 Details
For a rugged table that provides a reliable surface to complete high volumes of art projects, crafts, and a variety of other tasks, look no further than this Correll A60-FLR-54 60" flower savannah sand finish 19" - 29" adjustable height premium laminate high pressure top activity table. This table has a durable high-pressure laminate top with a sturdy 1 1/4" thick high-density core so it can stand up to the heaviest use in schools, offices, community centers, and churches. To ensure a professional look that blends in seamlessly with any environment, this table features a stylish savannah sand finish. The top also has a backer sheet to resist warping over time. It is resistant to wear, scratches, stains, and food which makes this table a great choice for science or art classes, and even day care centers! Plus, the rounded corners ensure that there are no sharp points for students or staff to bump into. For superior versatility, the table's height can easily be adjusted between 19" - 29" in 1" increments by using the included wrench. This height range allows it to be used as a desk or work station for anyone from kindergarten students to adults.
Overall Dimensions:
Length: 60"
Width: 60"
Height: Adjustable from 19" - 29"