Item number 384a42rnd35MFR number A42-RND-35
- Apply, opens link in this tab
(687 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 6-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- High-pressure laminate top on a 1 1/4" high-density core
- Work surface resists wear, scratches, food, stains, and most chemicals
- Adjustable work height can accommodate people of all ages
- Additional shoulders on the legs provide extra safety
- Great for schools, offices, community centers, and churches
UPC Code:400013481962
Other Products from this Line
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 49 lb.
- Height
- 19 - 29 Inches
- Diameter
- 42 Inches
- Adjustable Height
- Adjustable
- Height Style
- Standard Height
- Band Color
- Black
- Color
- Red
- Core Type
- High Density
- Features
- Made in America
- Installation Type
- Freestanding
- Leg Color
- Black
- Max Seating Capacity
- 4 - 5 Chairs
- Shape
- Round
- Tabletop Material
- High-Pressure Laminate
- Tabletop Thickness
- 1 1/4 Inches
- Type
- Activity Tables
- Usage
- Indoor
- Weight Capacity
- 250 lb.
Correll A42-RND-35 Details
Provide a reliable work surface for a variety of tasks with this Correll A42-RND-35 42" round 19" - 29" red adjustable height high-pressure top activity table. This table has a durable high-pressure laminate top with a sturdy 1 1/4" thick high-density core so it can stand up to frequent use by students or office staff. The top also has a backer sheet to resist warping over time. It is resistant to wear, scratches, stains, and food which makes this table a great choice for science or art classes. Plus, the rounded corners ensure that there are no sharp points for students or staff to bump into. For superior versatility, this table easily adjusts between 10 heights ranging from 19" to 29" in 1" increments. This height range allows it to be used as a desk or work station for children and adults. A wrench is included for quick height adjustments.
Overall Dimensions:
Top Diameter: 42"
Height: 19" - 29"