Item number  270sf60nbsfdMFR number  SWF60NBS-FB-D
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 1/2 hp; 115V; R290 eco-friendly refrigerant
  • Accommodates one 12" x 10 x 6" pan per drawer
  • Automatic, hot gas condensate evaporator; easy-to-service compressor mounted on back
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
UPC Code:400013541680
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SWF60NBS-FB-D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
284 lb.
Width
60 Inches
Depth
31 7/16 Inches
Height
39 3/8 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Access Type
Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
17 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Features
Made in America NSF Certified With Backsplash
Horsepower
1/2 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Continental Refrigerator SWF60NBS-FB-D Details
Provide your staff with the extra work space they need while ensuring frozen ingredients are stored within reach at the proper temperature thanks to this Continental Refrigerator SWF60NBS-FB-D 60" front breathing worktop freezer with four drawers. The heavy-gauge stainless steel top is ideal for preparing your most requested dishes, plus the 6" backsplash helps protect the wall from splatters to make cleaning up easier. The cabinet is built of a stainless steel top and front, with an aluminum back and ends, providing a sleek look that's durable for use. The interior is made of aluminum, and its 2" non-CFC polyurethane foam insulation helps this unit maintain interior temperatures while also providing additional structural strength.
With a 17 cu. ft. storage capacity, this unit features two stainless steel drawers with magnetic snap-in drawer gaskets, so you can be sure of a tight seal. Each drawer fits (1) full size, 6" deep food pan, meaning that you can organize your unit in the most efficient manner to suit your needs. With a front-breathing design, this unit can be installed flush against walls and countertops to even further simplify installation and maximize your kitchen space effectively.
A 1/2 hp condensing unit allows this freezer to maintain proper storage temperatures even in kitchens where ambient temperatures reach 100 degrees Fahrenheit, so your food is always safely stored. This model uses eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The unit also has an automatic non-electric condensate evaporator, which helps to reduce energy consumption. You also won't have to worry about the quality of the fin evaporator coil degrading, as it's both plasticized and non-corrosive. Four 3 3/4" casters come standard so that you can easily move the freezer away from the wall for thorough cleaning and maintenance. It also has a digital display and hi-low alarm for ease of use. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 31 7/16"
Height: 39 3/8"
Capacity: 17 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.