Continental Refrigerator SWF32N-U-D 32" Low Profile Undercounter Freezer with Two Drawers
Item number  270swf32nudMFR number  SWF32N-U-D
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Designed to maintain safe temperatures even in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • Stainless steel top and front; aluminum ends, back, and interior
  • Low profile allows the unit to fit under ADA-height countertops
  • Full electronic control provides digital display of cabinet temperatures
  • Operates on eco-friendly R290 refrigerant, 1/3 hp, 115V
UPC Code:400013548191
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SWF32N-U-D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
195 lb.
Width
32 Inches
Depth
31 3/16 Inches
Height
31 13/16 Inches
Access Type
Drawers
Capacity
9 cu. ft.
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Features
ADA Compliant Made in America NSF Certified
Number of Drawers
2 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height Low Profile
Type
Freezers Undercounter Freezers
Continental Refrigerator SWF32N-U-D Details
Increase your frozen storage with this Continental Refrigerator SWF32N-U-D 32" low profile undercounter freezer with two drawers. Great for kitchens where space is at a premium, this compact 32" unit comes with a durables stainless steel top and front, while the back, sides, and interior are made from aluminum. With 9 cu. ft. of storage, this unit offers plenty of room to keep frozen ingredients and foods and it has 2 stainless steel drawers that can each hold (1) 12" x 20" food pan up to 6" deep. This undercounter freezer adds efficiency to your kitchen by keeping frozen ingredients close at hand and ready for use.
A 1/3 hp compressor and fan ensure optimal airflow and even temperatures. This model runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The unit also has an automatic non-electric condensate evaporator, which helps to reduce energy consumption. You also won't have to worry about the quality of the fin evaporator coil degrading, as it's both plasticized and non-corrosive. Four 1 3/8" casters come standard so that you can easily move the freezer away from the wall for thorough cleaning and maintenance. It also has a digital display and hi-low alarm for ease of use. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 32"
Depth: 31 3/16"
Height: 31 13/16"
Capacity: 9 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.