Chicago Faucets L12JKABCP 12" L-Type Swing Spout
Item number 857l12jkabcpMFR number L12JKABCP
This Product is no longer available
Browse our full selection
Chicago Faucets GN8FCJKABCP 8" Rigid / Swing Gooseneck Spout with Plain Thread Outlet
Chicago Faucets DJ18JKABCP 18" Double-Jointed Swing Spout
Chicago Faucets DJ13JKABCP 13" Double-Jointed Swing Spout with 13/16"-24 UNS Male Thread Outlet
Chicago Faucets L5VBJKCP 5 3/4" Swing L-Type Spout with Atmospheric Vacuum Breaker
Chicago Faucets GN2BVBJKABCP 6" Rigid / Swing Gooseneck Spout with Atmospheric Vacuum Breaker
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
- Stylish 12" L-type swing spout
- Pressure compensating Softflo aerator releases water at 2.2 GPM
- 13/16"-24 UNS male thread inlet
- 360-degree swing
- Quick, hassle-free installation
- Shipping Weight
- 0.65 lb.
- Spout Length
- 12 Inches
- Spout Height
- 4 5/8 Inches
- Finish
- Chrome
- Flow Rate
- 2.2 GPM
- Material
- Brass
- Spout Clearance
- 2 3/8 Inches
- Spout Type
- Swing
- Type
- Nozzles
Chicago Faucet Company L12JKABCP Details
Optimize water efficiency and regulate usage by outfitting your sink with this Chicago Faucets 12" L-type swing spout. This spout combines functionality with style, making it the perfect fit for your restaurant or commercial kitchen. Equipped with a 13/16"-24 UNS male thread inlet, this product is made for quick and easy installations.
Overall Dimensions:
Spout Length: 12"