Chicago Faucets 895-L12E35ABCP Deck-Mounted Faucet with 4" Centers and 12" L-Type Swing Spout
Item number  857895l12e35acMFR number  895-L12E35ABCP
Customers Also Viewed
Waterloo Deck-Mounted Faucet with 4 inch Centers and 12 inch Swing Spout
Waterloo Deck-Mounted Faucet with 4" Centers and 12" Swing Spout
Add to Cart
Usually Ships in 3-4 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable, cast brass construction and polished chrome finish
  • Stylish 12" L-type swing spout
  • Control water flow and prevent leaks with the Quaturn compression operating cartridges
  • Vandal-proof 2 3/8” lever handles are color coded for easy identification
UPC Code:611943488253
Chicago Faucet Company 895-L12E35ABCP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
3.97 lb.
Spout Length
12 Inches
Faucet Width
8 3/4 Inches
Faucet Height
6 1/8 Inches
Faucet Centers
4 Inches
Features
ADA Compliant NSF Certified
Finish
Chrome
Flow Rate
1.5 GPM
Handle Type
Lever
Material
Brass
Mounting Style
Deck Mounted
Mounting Type
Workboard
Pressure Rating
20 - 125 PSI
Rough In
4 Inches
Spout Clearance
Spout Type
Swing
Sprayer
Without Sprayer
Temperature Rating
40 - 140 Degrees F
Type
Faucets
Water Inlet Size
1/2 Inches
Chicago Faucet Company 895-L12E35ABCP Details
Optimize water efficiency and regulate usage by outfitting your sink with this Chicago Faucets deck-mounted faucet with 4" centers and 12" L-type swing spout. Designed with a 12" L-type swing spout, this faucet combines functionality with style. This unit is equipped with a pressure compensating Softflo aerator that releases a soft, non-splashing flow of water at 1.5 GPM. This unit has a rated operating pressure of 20 to 125 PSI and a rated operating temperature of 40 to 140 degrees Fahrenheit for optimal performance. With its durable, cast brass construction and polished chrome finish, this faucet has a total lead content of less than or equal to 0.25% for your safety.
It boasts 4" fixed centers that allow it to match the centers on your sink or mounting surface with ease. The hot and cold, vandal-proof 2 3/8" lever-style handles are color coded for easy identification. Control water flow and prevent leaks with the help of the Quaturn compression operating cartridges. Prevent water pollution with the help of the 1/2" NPSM supply inlets. The deck-mounted design is easy to install. A coupling nut for 3/8" or 1/2" flexible risers is included to provide added height for your faucet.
Overall Dimensions:
Spout Length: 12"