Chicago Faucets 640-L12E35-317YAB 1.5 GPM Wall-Mounted Faucet with Adjustable Centers, 12" L-Type Swing Spout, and 4" Wristblade Handles
Item number  85764l1235317yMFR number  640-L12E35-317YAB
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable, cast brass construction and polished chrome finish
  • Stylish 12" L-type swing spout
  • Control water flow and prevent leaks with the ceramic 1/4-turn operating cartridges
  • Vandal-proof 4” wristblade handles are color coded for easy identification
UPC Code:400016170566
Chicago Faucet Company 640-L12E35-317YAB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
5.75 lb.
Spout Length
12 Inches
Faucet Width
16 Inches
Faucet Height
5 1/2 Inches
Cartridge Type
Ceramic
Faucet Centers
8 Inches
Features
ADA Compliant
Finish
Chrome
Flow Rate
1.5 GPM
Handle Type
Wrist
Material
Brass
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Adjustable
Pressure Rating
125 PSI
Rough In
8 Inches
Spout Clearance
3 3/8 Inches
Spout Type
Swing
Temperature Rating
140 Degrees F
Type
Faucets
Water Inlet Size
1/2 Inches
Chicago Faucet Company 640-L12E35-317YAB Details
Optimize water efficiency and regulate usage by outfitting your sink with this Chicago Faucets 1.5 GPM wall-mounted faucet with adjustable centers, 12" L-type swing spout, and 4" wristblade handles. Designed with a 12" L-type swing spout, this faucet combines functionality with style. This unit is equipped with a pressure compensating Softflo aerator that releases a soft, non-splashing flow of water at 1.5 GPM. With its durable, cast brass construction and polished chrome finish, this faucet has a total lead content of less than or equal to 0.25% for your safety. This unit has a rated operating pressure of 20 to 125 PSI and a rated operating temperature of 40 to 140 degrees Fahrenheit for optimal performance.
It boasts an 8" body, adjustable arms, and 6 1/4" to 9 3/4" adjustable centers that allow it to match the centers on your sink or mounting surface with ease. Control water flow and prevent leaks with the help of the ceramic 1/4-turn operating cartridges. The hot and cold, vandal-proof 4" wristblade handles are color coded for easy identification. Prevent water pollution with the help of the 1/2" NPT female thread inlet. The wall-mounted design and 7/8" offset inlet supply arm make this model easy to install.
Overall Dimensions:
Spout Length: 12"
Faucet Height: 5 1/2"
Faucet Width: 16"