Chicago Faucets 445-L12E35ABCP 1.5 GPM Wall-Mounted Faucet with Adjustable Centers and 12" L-Type Swing Spout
Item number  857445l12e35acMFR number  445-L12E35ABCP
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable, cast brass construction and polished chrome finish
  • Stylish 12” L-type swing spout
  • Pressure compensating, Softflo aerator releases a soft, non-splashing flow of water at 1.5 GPM
  • Hot and cold, vandal-proof 2 3/8” lever-style handles are color-coded for easy identification
  • Control water flow and prevent leaks with Quaturn compression operating cartridge
UPC Code:611943487768
Chicago Faucet Company 445-L12E35ABCP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
4.9 lb.
Spout Length
12 Inches
Faucet Height
5 3/8 Inches
Cartridge Type
Compression
Faucet Centers
3 - 8 3/8 Inches
Features
ADA Compliant
Finish
Chrome
Flow Rate
1.5 GPM
Handle Type
Lever
Material
Brass
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Adjustable
Pressure Rating
125 PSI
Rough In
Adjustable
Spout Clearance
3 1/4 Inches
Spout Type
Swing
Temperature Rating
140 Degrees F
Type
Faucets
Water Inlet Size
1/2 Inches
Chicago Faucet Company 445-L12E35ABCP Details
Optimize water efficiency and regulate usage by outfitting your sink with this Chicago Faucets wall-mounted manual sink faucet with adjustable centers and 12" L-type swing spout. Designed with a 12" L-type swing spout, this faucet combines functionality with style. This unit is equipped with a pressure compensating Softflo aerator that releases a soft, non-splashing flow of water at 1.5 GPM. This unit has a rated operating pressure of 20 to 125 PSI and a rated operating temperature of 40 to 140 degrees Fahrenheit for optimal performance. With its durable, cast brass construction and polished chrome finish, this faucet has a total lead content of less than or equal to 0.25% for your safety.
It boasts a 3 3/8" body, adjustable arms, and 3" to 8 3/8" adjustable centers that allow it to match the centers on your sink or mounting surface with ease. The hot and cold, vandal-proof 2 3/8" lever-style handles are color coded for easy identification. Control water flow and prevent leaks with the help of the Quaturn compression operating cartridges. The wall-mounted design is easy to install, and it uses a 2 1/2" offset inlet supply arm.
Overall Dimensions:
Spout Length: 12"