Beverage-Air WTF32AHC 32" Worktop Freezer
Item number  185wtf32ahcMFR number  WTF32AHC
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Removable door includes a magnetic gasket and is easy to remove for cleaning
  • Backsplash helps prevent supplies from falling off the top
  • Stainless steel front, door, top, and sides with corrosion-resistant aluminum liner
  • Full electronic controls and an auto-defrost feature make for easy operation
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant, 1/3 hp, 115V
UPC Code:400013749321
Other Products from this Line
Space-efficiency is often required in a commercial kitchen, and this Beverage-Air WTF32AHC 32" worktop freezer delivers just that.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Corrosion-Resistant Interior
Durable Backsplash
Eco-Friendly Refrigerant
Full Electronic Controls
A full electronic control and automatic defrost simplify operation and maintenance, as does the unit's set of 6" casters. Because it's mobile, the freezer easily rolls aside for service or cleaning. Plus, 2 of the casters include brakes, which secure the unit in place for stationary use. A 115V electric connection is required for operation, and an 8' long cord and plug set is included.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.