Beverage-Air UCF67AHC-25-23 67" Low Profile Glass Door Undercounter Freezer
Item number  185ucf67aglpMFR number  UCF67AHC-25-23
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, and top with corrosion-resistant aluminum interior; 3" casters
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Glass door provides visibility to make product retrieval faster and more energy-efficient
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 3/4 hp
UPC Code:400014093867
Other Products from this Line
Beverage-Air UCF67AHC-25-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
266 lb.
Width
67 Inches
Depth
32 7/8 Inches
Height
31 1/2 Inches
Interior Width
48 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
25 Inches
Amps
9 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
20.08 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
Made in America Self-Closing Doors
Freezer Temperature
0 Degrees F
Hinge Location
Left Right
Horsepower
3/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Type
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCF67AHC-25-23 Details
This Beverage-Air UCF67AHC-25-23 67" low profile glass door undercounter freezer is a great solution when you need to increase the usable frozen storage capacity in your kitchen! With a stainless steel front, sides, and 1/2" thick top, this unit can stand up to the rigors of even fast-paced kitchens. Plus, since the interior liner is made from aluminum, you don't need to worry about rust and corrosion compromising the safety of the food you serve.
The interior of this unit comes with 4 epoxy-coated shelves to accommodate any storage need and to give you the flexibility to meet changing menu needs. And with CFC and HCFC-free cabinet insulation, it provides superior energy efficiency and temperature retention, too. This unit also runs on eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Thanks to a full electronic control you can also keep better track of the cabinet temperature and make sure it is at 0 degrees Fahrenheit or below for optimum food safety. A set of 3" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. This model requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 67"
Depth: 32 7/8"
Height: 31 1/2"
Capacity: 20.08 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 63"
Width (usable): 48"
Depth: 26"
Height: 25"