Avantco SS-UC-48F-HC 48" Undercounter Freezer
Item number  178ssuc48fhc
Product Overview
  • Strong and sleek 430 type stainless steel exterior
  • 304 type stainless steel interior maintains temperatures from -8 to -1 degrees Fahrenheit
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/2 hp
Quality Rating:
UPC Code:178ssuc48fhc
Works With
View All Items
Make cold food storage as convenient as possible with the Avantco SS-UC-48F-HC 48" undercounter freezer.
  • ETL, US
    ETL, US
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Frozen Storage
Energy-Efficient Refrigerant
Designed for Durability
Easy Operation
Undercounter Height
Casters Included
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.