Amana PTAC Air Conditioner with Heat Pump PTH073J25AXXX - 7,000 BTU, 2.5 kW, 208 / 230V, 1 Phase
Item number  70bpth073j25MFR number  PTH073J25AXXX
Usually Ships in 3-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • PTAC unit with heat pump for energy-efficient air conditioning
  • Integrated RF communications and Bluetooth connectivity
  • Condenser lock-in and dispersion system prolongs life of unit
  • Slim, white front cover saves space and offers modern appearance
  • Eco-friendly R-32 refrigerant; 7,000 BTU, 2.5 kW, 208 / 230V, 1 phase
UPC Code:400017558516
Works With
Amana PTH073J25AXXX Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
117 lb.
Width
42 Inches
Depth
21 1/2 Inches
Height
16 1/16 Inches
Amps
3.2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208/230 Volts
Wattage
2.5 Kilowatts
Color
White
Features
Bluetooth Made in America With Heat Pump
Mounting Style
Freestanding
Plug Type
NEMA 6-15P
Power Type
Electric
Refrigerant Type
R-32
Total BTU
7,000 BTU
Type
PTAC Air Conditioners
Amana PTH073J25AXXX Details
This PTAC unit utilizes eco-friendly R-32 refrigerant, ensuring environmentally responsible cooling. With a heating and cooling capacity of 7,000 BTU and 2.5 kW, this unit operates quietly and efficiently. Additionally, features like constant fan mode, a high-pressure switch, filter dryer, and easy-to-remove, washable filters make maintenance a breeze. Upgrade your commercial space with this 100% run tested Amana PTAC air conditioner for reliable heating and cooling all year round! This unit does not require floor clearance and can be installed flush to a finished floor. It requires a 208 / 230V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 42"