Alera FANBX20B 20" Black 3-Speed Box Fan
Item number 328alefanbx2MFR number ALEFANBX20B
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
- 5-blade design for maximum airflow
- Slim profile takes up minimal space
- 3 speed settings, large rotary knob for easy adjustments
- Features an integrated carrying handle
- 72" long cord
- Shipping Weight
- 7.76 lb.
- Width
- 21 Inches
- Depth
- 4 1/8 Inches
- Height
- 21 5/8 Inches
- Fan Head Diameter
- 20 Inches
- Color
- Black
- Installation Type
- Floor Model
- Plug Type
- NEMA 1-15P
- Speeds
- 3 Speed
Alera ALEFANBX20B Details
Keep cool with this Alera FANBX20B 20" 3-speed box fan! Featuring a large 5-blade design, this fan generates the high air flow needed to cool a room or dry out wet surfaces, and the large rotary knob on the front makes it easy to switch between the 3 speeds. This fan is also lightweight and features a built-in carry handle to help you move it from place to place, while its slim profile takes up minimal space when you need to store it. It's a great solution for small offices and job sites.
Overall Dimensions:
Width: 21"