Alera ALELEDUC24B 24" Black Under Cabinet LED Strip Lamp
Item number  328leduc24bMFR number  ALELEDUC24B
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • 4 Watt surface-mount LED with an average life of 20,000 hours
  • Perfect for mounting under hutches and cabinets or on walls
  • 360 degree rotating frame for added convenience
  • 4-level modern-touch switch options
  • Black matte finish
  • Mounting hardware kit for easy installment
  • Includes AC adapter with 70" long cord
UPC Code:042167200381
Alera ALELEDUC24B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1.18 lb.
Width
24 Inches
Depth
2 Inches
Height
2 7/8 Inches
Plug Type
NEMA 1-15P
Power Type
Electric
Switch Type
Modern-Touch
Type
Strip Lamps
Alera ALELEDUC24B Details
Add light where space is limited with this Alera ALELEDUC24B 24" black under cabinet LED strip lamp. Featuring 4 Watt LED bulb with an average rated life of 20,000 hours, this lamp provides long-lasting light to your establishment. Thanks to the slim, undermount design, this lamp can be added under hutches and cabinets for easier visibility. You can even install this lamp on the wall to provide light in storage closets, pantries, and utility closets.
The rotating frame swivels 360 degrees for added convenience as you re-direct light where you need it most. The 4-level modern-touch switch includes dimming options 1, 2, and 3, as well as an off switch. The attractive black matte finish makes this lamp a discreet addition to your work space. A mounting hardware kit is included with screws, anchors, and double sided tape for easy installation. An AC adapter with a 70" long cord is also included for added convenience so you can set up your lamp right away!
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 2"