Advance Tabco SCI-MIC-24 Stainless Steel Portable Ice Bin - 24" x 18 3/4"
Item number  109scimic24MFR number  SCI-MIC-24
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16" deep insulated ice bin
  • 100 lb. capacity
  • All stainless steel construction
  • Durable legs with welded cross-bracing
  • (4) all swivel casters, (2) with brakes
  • Integrated 1" IPS drain with shut off valve
UPC Code:400011802097
Works With
Advance Tabco SCI-MIC-24 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
120 lb.
Length
24 Inches
Width
18 3/4 Inches
Height
29 Inches
Interior Length
24 Inches
Interior Width
15 Inches
Interior Depth
16 Inches
Brakes
With Brakes
Capacity
100 lb.
Casters
With Casters
Color
Silver
Features
Made in America NSF Certified
Lid Type
No Lid
Material
Stainless Steel
Style
Undercounter
Advance Tabco SCI-MIC-24 Details
Transport a large amount of ice and bottled beverages with remarkable ease thanks to this Advance Tabco SCI-MIC-24 stainless steel portable ice bin. An insulated cavity boasts a capacity of 100 lb., while the extra deep design makes the unit perfect for beer bottle storage. A total of four swivel casters, and two with brakes, allow for effortless transport from one destination to the next. In addition, a 1" IPS drain with shut off valve can remove melted ice or water from the bottom of the basin.
- 22 gauge, 300 series stainless steel cavity
- 20 gauge, 430 series stainless steel sides
- 22 gauge galvaneal front and back
- 11 gauge electrogalvaneal leg channel
- 1 5/8" O.D. stainless steel legs with welded cross-bracing
Overall Dimensions:
Length: 24"
Width: 18 3/4"
Height: 29"
Compartment Dimensions:
Length: 24"
Width: 15"
Depth: 16"